Rólunk – Így teszteljük a VPN-szoftvereket
A kedvenc kis helyi kávézója a legjobb hely lehet a baráti összejövetelekre, munkára, vagy épp egy új startup vállalkozással kapcsolatos ötletelésre. Azonban sok ember nem tudja, hogy a kiberbűnözők számára is a legideálisabb helyként szolgálhat arra, hogy lehallgathassanak minden egyes információt, amit az interneten keresztül küld és fogad. Míg Ön a zsírszegény chai lattéját kortyolgatja, addig egy hacker épp hozzáfér az adataihoz – a bankkártyaadataihoz, a bejelentkezési adataihoz, a felhasználóneveihez, jelszavaihoz, fontos e-mailjeihez, stb.
Ha Ön is egyike azon embereknek, akik a kávézókra második otthonukként vagy irodájukként tekintenek, a VPN használata nem kérdés. Természetesen egy ilyen szolgáltatás nem csupán annyi célt szolgál, hogy biztonságban legyen a nyílt Wi-Fi hálózatokon... Egy VPN blokkolja az online nyomkövetőket, és alapjaiban is sokkal nagyobb biztonságot nyúlt az interneten, mintha nem használna ilyen szolgáltatást.
Egy ilyen szoftver tulajdonképpen bárki számára hasznos lehet, aki gyakran jár az interneten, ami azt jelenti, hogy kvázi mindenkinek jól jön. Azonban érdemes megemlíteni, hogy nem minden VPN nyújtja ugyanazt, így a legjobb szolgáltató kiválasztása nem egyszerű feladat. Ez különösen igaz azokra az emberekre, akik pl. nem ismerik a titkosítási eljárásokat, vagy a különféle biztonsági protokollokat. Mi épp emiatt teszteltük és értékeltük a legnépszerűbb VPN-eket, hogy könnyeben ki tudja választani az Ön számára legideálisabb szolgáltatást.
Tehát pontosan mit is veszünk figyelembe? Íme néhány tényező, melyek befolyásolták, hogy mely VPN-ek végeztek a toplistánk dobogóján 2024-ben.
Biztonsági funkciók: Az a minimum, hogy a szolgáltatás katonai szintű, 265-bites AES-titkosítással rendelkezzen, biztosítva webes adatforgalmának biztonságát. Továbbá az is szempont volt a VPN-ek kiválasztásánál, hogy külöböző protokollok széles választékát kínálja, amely kiszolgálja a sebességgel és biztonsággal kapcsolatos különféle felhasználási igényeket – ilyen protokoll pl. az L2TP/IPSec, az SSTP, a PPTP, az OpenVPN, vagy épp a WireGuard.
Adatvédelmi nyilatkozatok és gyakorlatok: Szinte senki sem szokta elolvasni az apróbetűs részeket, amely végzetes hiba lehet, ha egy szolgáltatóra bízza a személyes adatait. Mi épp emiatt időt szántunk arra is, hogy az összes szolgáltató adatvédelmi nyilatkozatát végigolvassuk. Az oldalunkon szereplő VPN-termékek szigorú naplózásmentes politikát folytatnak, és nincsenek adatszivárgásokkal, tisztességtelen marketinggel, vagy kétes tulajdonjoggal kapcsolatos ügyeik.
Sebesség: Minden VPN-t teszteltünk, hogy megbizonyosodjunk arról, elegendő sebességet biztosít a zavartalan böngészéshez, játékhoz, fájlletöltéshez, videokonferenciához, és minden egyéb olyan olyan online tevékenységhez, melynek használata nagy sebességet kíván.
Szerverlokációk: Hány szerverük van? S pontosan hol helyezkednek el? Ezen tényezők számbavétele is fontos, ugyanis a kiterjedt szerverhálózat kevesebb terheléssel és nagyobb sávszélességgel jár, azaz a sebesség is jobb lesz.
Egyidejű eszközkapcsolatok száma: Hány eszközt védhet meg egyetlen előfizetéssel? A legtöbb VPN általában legfeljebb 5 db egyidejű eszközkapcsolatot tesz lehetővé. Azonban a mi listánkon szereplő szolgáltatók között akadnak olyanok is, melyeknél korlátlan számú eszközt csatlakoztathatunk egyetlen előfizetéshez.
Platformokon átívelő funkcionalitás: Vajon működni fog a szolgáltatás a számítógépén, laptopján, mobiltelefonján és tabletjén is? Az olyan piacvezető platformokkal is kompatibilis, mint a Windows, Mac, Android, és iOS? Olyan egyéb eszközöket is támogat, mint a játékkonzolok vagy routerek? Mindezen felül pedig olyan tényezőket is figyelembe vettünk, mint a használat nehézsége, vagy a felhasználóbarát kezelőfelület, és a beállítási útmutatók minősége.